Bliźniaki i wszystko, co chciałbyś o nich wiedzieć!

Bliźniaki i wszystko, co chciałbyś o nich wiedzieć!

Mówi się, że bliźnięta to podwójne szczęście. Ciężko się z tym nie zgodzić, chociaż każdy, kto miał szczęście wychowywać bliźnięta, doda, że to również podwójne kłopoty. Życie z dwójką urwisów może przysporzyć nie lada doświadczeń, ale z drugiej strony rzadko kto ma okazję doświadczyć tego szczęścia. Jak to się dzieje, że na świat przychodzą bliźniaki i jakie są na to szanse? Odpowiadamy w naszym najnowszym wpisie!

Bliźniaki, kiedy się rodzą?

Ciąża bliźniacza może występować w dwóch formach – jednojajowej i dwujajowej. Bliźniaki jednojajowe, jak sama nazwa wskazuje, rodzą się z podziału pojedynczej zapłodnionej komórki, stąd też ich niesamowite podobieństwo. Dwujajowe z kolei są wynikiem rozwinięcia dwóch różnych komórek zapłodnionych dwoma plemnikami.

Jakie szanse na bliźniaki?

BliźniakiKiedy na monitorze USG okazuje się, że w brzuchu przyszłej mamy formuje się więcej niż jeden organizm a w dodatku, że jest to ciąża bliźniacza, to zazwyczaj reakcja jest jedna: olbrzymie zaskoczenie. Sama szansa na ciąże mnogą jest coraz większa, między innymi ze względu na postęp w medycynie a w szczególności w sektorze leków podnoszących płodność. Jeżeli zaś chodzi o ciążę bliźniaczą, to zdarza się ona rzadko. Z danych statystycznych wynika, że bliźniaki jednojajowe rodzą się raz na 250 porodów, co daje nam 0,75% wszystkich ciąży. Rzadko prawda? Bliźniaki dwujajowe zdarzają się częściej, bo raz na 80 porodów.

Jak spłodzić bliźniaki?

Wiele rodziców marzy o wychowywaniu bliźniaków, pomimo wszystkiego, co mówi się o ich wychowaniu. Nie da się oczywiście zagwarantować ciąży bliźniaczej, ale podążając za statystykami można nakreślić pewne czynniki, które zwiększają szansę na podwójne szczęście. Co trzeba robić? Jak pokazują dane, zdecydowanie większą szansę na bliźnięta mają kobiety, w których rodzinie już wcześniej zdarzały się takie ciąże. Dodatkowo to wysokie kobiety, szczególnie z nadwagą częściej rodzą bliźniaki. Warto zwrócić uwagę także na sposób żywienia, bowiem zjadanie nabiału i batatów może mieć pozytywny wpływ w staraniach o bliźniaki.

Czy bliźniaki jednojajowe mogą być różnej płci?

Bliźniaki, czy mogą być innej płciNie, nie mogą. Bliźniaki jednojajowe to wynik podzielenia się jednej już zapłodnionej komórki jajowej, co znaczy, że są naturalnymi klonami. Nie ma mowy o różnicach płci, ta zdarza się jedynie w przypadku bliźniactwa dwujajowego.

Kiedy bliźniaki są donoszone?

Jeśli chodzi o sam poród, to ciąża bliźniacza to zazwyczaj wizja wczesnego porodu. Mówi się, że bliźniaki rodzą się zazwyczaj w 35 tygodniu, chociaż to oczywiście żadna reguła. Nie ma się co martwić, ponieważ ciąża bliźniacza to dzisiaj o wiele mniejsze ryzyko niż kiedyś. Dzisiejsza medycyna znacznie lepiej radzi sobie w takich przypadkach, doprowadzając ciąże do szczęśliwego rozwiązania zarówno wcześniej, jak i później niż te magiczne 35 tygodni, o których się słyszy.

Bliźniaki, kiedy je widać?

Rozpoznawanie ciąży bliźniaczej nie jest wcale takie trudne. Wiadomo, że całkowitą pewność mamy dopiero po badaniu USG jednak już wcześniej możemy się tego domyślić. Po czym? Przede wszystkim po szybko widocznym brzuszku ( w przypadku jednego dziecka pojawia się on z reguły dopiero w okolicach 7 miesiąca). Dodatkowo warto zwracać uwagę na swoją wagę, która w przypadku bliźniaków powinna gwałtownie wzrosnąć.

Bliźniaki jaki poród?

W przypadku ciąży mnogiej, w tym również takiej z bliźniakami, bardzo często dochodzi do porodu przy pomocy cesarskiego cięcia. Jest to bezpieczne rozwiązanie, które doskonale sprawdza się właśnie w przypadku nadmiernego rozmiaru dziecka, lub właśnie ciąży bliźniaczej. Oczywiście, jeżeli nic nie stoi na przeszkodzie to można urodzić bliźniaki siłami natury. Wszystko zależy od kondycji fizycznej i zdrowia mamy.

Jak karmić bliźniaki?

karmienie bliźniąt przy pomocy piersi nie jest wcale takie oczywiste. Oczywiście nie ma się czym martwić, bo jest to kwestia praktyki i wprawy, której nie sposób nabyć inaczej niż w praktyce. Karmienie bliźniąt razem, może być początkowo niemożliwe, jednak jeśli opanujecie tę sztukę to warto się jej trzymać. Warto zacząć od razu, jednak trzeba się liczyć z tym, że gdy jedno dziecko będzie skłonne do karmienia, drugie może płakać lub po prostu spać. Warto skorzystać wtedy z pomocy położnej, lub po prostu nakarmić dzieci oddzielnie. Jeżeli jednak z początku karmienie obu dzieci jednocześnie nie będzie się udawać, to nie ma co się zrażać. Wszystko przychodzi z czasem i praktyką, dlatego warto ciągle próbować.

Bliźniaki jak sobie radzić ?

Radzenie sobie z wychowaniem bliźniaków nie jest niestety proste, chcoaiż zdarzają się oczywiście  przypadki, w których problemy w ogóle się nie pojawiają. Opiekując się podwójnym potomstwem, potrzebna jest przede wszystkim podwójna cierpliwość i jeszcze więcej miłości. Co więcej? Tego dowiecie się w najbliższym czasie w innym wpisie od eRodzic.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *