Skóra atopowa u dzieci – jakich kosmetyków używać?

Skóra atopowa u dzieci – jakich kosmetyków używać?

AZS, czyli atopowe zapalenie skóry nazywane także potocznie egzemą to przewlekła choroba skóry powodująca nieznośny świąd oraz w większości przypadków powstawanie liszai skórnych. Niestety atopowe zapalenie skóry przekazywane jest genetycznie przez błędną reakcję odpornościową. Jak pokazują badania, to w przypadku bliźniąt notuje się największą szansę na występowanie choroby ( nawet 70 procent szansy na wystąpienie u bliźniaków jednojajowych). Samo uwarunkowanie genetyczne nie jest jednak jedynym czynnikiem powstawania choroby. Jak wynika z badań dzieci, których rodzice nigdy nie przechodzili AZS, nadal mają procentową szansę na zachorowanie. Jak sobie radzić z tą uporczywą chorobą? Czego używać, a czego unikać? Dziś odpowiemy na te pytania.

Jak wygląda skóra atopowa u dziecka?

Objawy atopowego zapalenia skóry są niezwykle charakterystyczne. Towarzyszy mu mocno zaczerwieniona, sucha skóra. Skóra atopowa u dzieci powoduje intensywne swędzenie, któremu towarzyszy nadmierne złuszczanie skóry. Niestety częste drapanie miejsc czerwonych powoduje nawroty atopii i ryzyko zakażeń bakteryjnych.

Skóra atopowa czym myć?

Czym myć małego alergika?Jak twierdzą dermatolodzy, kluczową kwestią przy atopowym zapaleniu skóry jest utrzymanie odpowiedniego nawilżenia i natłuszczenia. Skóra atopowa u dzieci powinna być bezpieczna od środków chemicznych zawierających alkohol i parabeny. Należy korzystać z mydeł i żelów opartych na naturalnych – hipoalergicznych składnikach.

Skóra atopowa jakie kosmetyki?

Do skóry atopowej zaleca się naturalne balsamy nawilżające. Ich dogłębne działanie intensywnie nawilża skórę i zapobiega utracie wody, przez co skóra atopowa u dzieci regeneruje się szybciej i uodparnia się na podrażnienia. W składach tego typu preparatów możemy często zaobserwować źródła alantoiny i D-panthenolu – substancji aktywnych mających działanie łagodzące.

Skóra atopowa, jaki krem?

Wybierając odpowiedni krem do skóry atopowej musimy przede wszystkim analizować jego skład pod względem hipoalergiczności. Im mniej dany krem zawiera składników, tym większa szansa na to, że jest w pełni hipoalergiczny i bezpieczny dla nawet najwrażliwszej skóry. Warto szukać kremów opartych na olejach roślinnych, gdyż te doskonale natłuszczają skórę, budując tym samym jej warstwę ochronną.

Skóra atopowa czego unikać?

Lista przeciwwskazań dla małych atopików jest niestety długa, ale musimy pamiętać przede wszystkim, o tym, że najgorszym wrogiem skóry atopowej jest przesuszenie. Dlatego też warto unikać:

  • klimatyzacji,
  • produktów zawierających alkohol,
  • jaj i mleka krowiego (wykluczenie ich z diety powoduje poprawę),
  • używania ręcznika do osuszania skóry,
  • detergentów chemicznych do prania.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *