Czy warto kupować zabawki sensoryczne?

Czy warto kupować zabawki sensoryczne?

Zabawa z dzieckiem to zawsze coś więcej niż tylko chwila odprężenia. Bezpośrednia bliskość rodziców i wspaniała rodzinna interakcja to doskonałe doświadczenie dla rozwijającego się dziecka. Figle w bardzo pozytywny sposób wpływają na całokształt rozwoju malucha. Od treningu umiejętności interpersonalnych, przez wszelkiego rodzaju zabawy ruchowe na rozwijaniu koncentracji kończąc – interakcja z dzieckiem może zaowocować wieloma pozytywnymi efektami. Ostatnio wiele się mówi o tak zwanych zabawkach sensorycznych, które to mają na celu stymulować zmysły dziecka tak, aby równomiernie wspomagać rozwój słuchu, dotyku, węchu czy wzroku. Jak jest naprawdę? Przekonajmy się!

Co to są zabawki sensoryczne?

Zabawki sensoryczneZabawki sensoryczne to specyficzny rodzaj bawidełek. Ich zadaniem jest przede wszystkim intensyfikacja rozwoju dziecka przy pomocy działania na konkretne zmysły. Bawiąc się zabawką sensoryczną, dziecko angażuje np. dotyk, słuch i wzrok jednocześnie co silnie wpływa na ogólny rozwój malucha.

Przykłady zabawek sensorycznych

Chcąc się dowiedzieć nieco więcej o samych zabawkach sensorycznych, wystarczy odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie czynniki musi spełniać taka zabawka? Otóż zgodnie z tym, co powiedzieliśmy sobie wcześniej, musi angażować jak największą ilość zmysłów. Doskonałym przykładem może być tutaj hałasująca bransoletka z dzwonkami, piszczące gumowe piłki z wypustkami czy szumiące woreczki sensoryczne.

Jak zrobić zabawki sensoryczne?

Zdecydowanym plusem tego typu zabawek jest ich prostota i łatwość wykonania. Dzięki temu, że do ich stworzenia możemy wykorzystać dosłownie każdą pierdółkę znalezioną w domu, każdy może spróbować stworzyć coś na własną rękę. Dobrym przykładem będą tutaj wszelkie pojemniki hałasujące. Do stworzenia tego typu zabawki będziemy potrzebować jedynie pojemnika i materiału, który wytworzy jakiś ciekawy dźwięk. Do takiego pudełka można np.wsypać groch, monety, patyczki do uszu czy makaron. Tak powstała grzechotka to kwestia dwóch minut roboty i odrobiny kreatywności.

Kolejną propozycją na samodzielnie wykonane zabawki sensoryczne są ciekawskie rurki. Jak to wygląda? Otóż bierzemy długą rolkę po ręcznikach papierowych oraz sporej wielkości puszkę metalową (np. po kawie). Następnie oklejamy rolkę kolorowym papierem tak, aby przyciągała uwagę malucha i mocujemy ją do puszki. Później wystarczy przygotować kilka bezpiecznych przedmiotów, które dziecko będzie mogło wrzucać przez rurkę do puszki. Niezwykle prosta i skuteczna zabawka, która potrafi pochłonąć maluszka na dobrych kilka chwil.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *