Moment, w którym dziecko po raz pierwszy ma przekroczyć próg szkoły, często jest dla rodziców wydarzeniem przełomowym. Pojawiają się obawy dotyczące tego, czy nasza pociecha odnajdzie się w nowych warunkach, czy dogada się z kolegami i koleżankami z klasy oraz czy sprosta szkolnym obowiązkom. Dziecko zaczyna przynosić ze szkoły swoje pierwsze prace domowe, z którymi nie do końca wie, jak ma się obchodzić. Jest to nowa sytuacja, zarówno dla małego ucznia, jak i dla rodziców, dlatego w dzisiejszym artykule piszemy o tym, czy powinniśmy pomagać dziecku w lekcjach oraz w jaki sposób robić to poprawnie.
Pomagać czy nie pomagać?
Jeśli Twoje dziecko dopiero rozpoczyna przygodę ze szkołą, nie jest jeszcze do końca świadome tego, że odrabianie lekcji jest sprawą ważną. Twoim zadaniem jest uświadomienie go, że jest to jego uczniowski obowiązek, który powinien wypełniać. Pamiętaj jednak, że wraz z wiekiem, dziecko powinno coraz więcej rzeczy robić samodzielnie. Nie wszyscy rodzice mają to na uwadze i chcąc dla swojej pociechy jak najlepiej, większość obowiązków wykonują za dziecko. Takie postępowanie nie powinno mieć miejsca, ponieważ ma to negatywny wpływ na przyszłe funkcjonowanie małego człowieka, z czego często nie zdajemy sobie sprawy. Jakie skutki może mieć przejmowanie obowiązków dziecka przez rodziców?
- dziecko ma problemy z samodzielną pracą podczas lekcji,
- dziecko staje się rozleniwione i przestaje wykazywać jakiekolwiek chęci do działania, ponieważ wie, że rodzic prędzej czy później wykona zadanie za niego,
- dziecko ma problemy z logicznym myśleniem i nie potrafi samodzielnie wyciągać wniosków.
Jak skutecznie pomóc dziecku w odrabianiu prac domowych?
Nie powinniśmy jednak całkowicie rezygnować z pomocy małemu uczniowi. Wiadomo, że dziecko nie będzie potrafiło samodzielnie wykonać wszystkich poleceń zadanych przez nauczyciela, dlatego nie możemy zostawić go z problemem. Jeśli twierdzimy, że mały uczeń powinien całkowicie sam radzić sobie ze swoimi obowiązkami, to jesteśmy w błędzie. Klucz tkwi w znalezieniu równowagi – nie powinniśmy wykonywać zadań za naszą pociechę, ale ignorowanie jego próśb o pomoc również nie powinno mieć miejsca. Jak zatem możemy pomagać naszym dzieciom?
- daj dziecku czas na zastanowienie – w ten sposób zmusisz je do samodzielnego myślenia,
- wskaż mu drogę, nie rozwiązanie – jeśli dziecko nie wie, jak wykonać dane polecenie, możesz dać mu wskazówki i delikatnie je naprowadzić na prawidłową odpowiedź, ale nie podawaj mu jej, dopóki sam nie podejmie próby jej rozwiązania,
- zanim dziecko przystąpi do odrabiania lekcji możesz najpierw pokrótce przedstawić mu temat i wyjaśnić trudne zagadnienia, z którymi mogłoby mieć problem,
- pamiętaj, ze suche fakty są dla dziecka mało atrakcyjne, dlatego staraj się wplatać zagadnienia edukacyjne podczas zabawy – dziecko nawet się nie zorientuje, że właśnie zdobywa wiedzę!
Jakie korzyści ma samodzielne odrabianie lekcji przez dziecko?
Dziecko, które od najmłodszych lat stopniowo przyzwyczajane jest do samodzielnej pracy, z większą łatwością odnajduje się w nowych sytuacjach. Nie jest nauczone schematów, a logicznego myślenia, dlatego wcześniej nieznane mu zadania i polecenia wykonuje bez większych problemów. Dobrze jest uświadamiać pociechy, że ich obowiązki należą właśnie do nich i to w ich interesie jest ich wykonanie. Nieważne czy dane zadanie wykonali w stu procentach poprawnie – ważne, że się starali i zrobili je sami. Pomoc w razie problemów oraz naprowadzanie na poprawne rozwiązanie jest jak najbardziej wskazane, ale całkowite przejmowanie obowiązków ucznia i odrabianie za niego lekcji to droga, z której powinniśmy zrezygnować.