Czy warto zapisywać dziecko na zajęcia dodatkowe?

Czy warto zapisywać dziecko na zajęcia dodatkowe?

Czas wolny to dla dorosłych głównie okazja do odpoczynku i odrobiny relaksu. Dla dziecka to sposobność do zabawy i beztroski. Jak wiadomo, można by wykorzystać te chwile na coś produktywnego, ale czy warto? Odpowiedź brzmi: tak, ale pod pewnymi warunkami. Dziś skupimy się głównie na dzieciach i tym, czy warto posyłać je na zajęcia dodatkowe.

Kiedy zapisać dziecko na zajęcia dodatkowe?

Pierwsze pytanie, jakie przyjdzie nam na myśl, biorąc pod uwagę zajęcia dodatkowe dla dzieci to: kiedy jest odpowiednia pora na tego typu działanie? Otóż naszym zdaniem jest kwestia umowna. Wiadomo, że dziecko potrzebuje dzieciństwa i zapisywanie kilku rocznego malucha na lekcje angielskiego czy muzyki nie są wcale takim dobrym rozwiązaniem. Zdecydowanie warto dać dziecku czas na zabawę, beztroskie chwile z rówieśnikami i po prostu odpoczynek. Zdecydowanie najlepszym momentem na zajęcia dodatkowe jest czas, w którym dziecko idzie do szkoły. Wtedy bardziej naturalne będzie spędzanie dodatkowych godzin na zajęciach, zamiast na zabawie czy grach. Ważne jest jednak odpowiednie wyczucie czasu. Nie ma co rzucać dziecka na głęboką wodę z masą dodatkowych aktywności już w pierwszej klasie. Wszystko powinno odbywać się stopniowo i delikatnie.

Jakie zajęcia dodatkowe dla chłopców?

zajęcia dodatkowe dla dzieci piłka nożna dla chłopców

Znalezienie, czy też namówienie chłopca do dodatkowych zajęć jest z reguły trudniejsze niż w przypadku dziewczynki. Dlaczego? Otóż nie od dziś wiadomo, że w wieku szkolnym to właśnie chłopcy sprawiają większe problemy wychowawcze i często dochodzi u nich do buntu. Dlatego tak ważne jest działanie w zgodzie z dzieckiem. Nie możemy narzucić chłopakowi zajęć gry na gitarze, gdy ten w ogóle się tym nie interesuje. Wysyłając go na tego typu zajęcia, możemy być pewni, że pójdzie tam negatywnie nastawiony i z pewnością nie zapała do nowego zajęcia miłością.

Zamiast tego należy poszukać czego, co rzeczywiście ma szansę zainteresować chłopaka i wciągnąć na dłużej. Jakie zajęcia mogą „zaskoczyć”? Po pierwsze oczywiście sport. Piłka nożna, koszykówka, czy basen – jeżeli widzimy, że nasze dziecko lubi spędzać czas na graniu w piłkę, czy bieganiu to warto pociągnąć temat i pójść w tym kierunku. Jeżeli jednak nie widzimy takich preferencji to możemy pójść w zajęcia techniczne jak robotyka, kółka informatyczne czy naukowe.

Jakie zajęcia dodatkowe dla dziewczynek?

Zajęcia dodatkowe dla dziewczynek to już sprawa nieco prostsza. Z reguły w pewnym wieku dziewczynki same zaczynają się interesować pewnymi zagadnieniami, czy też aktywnościami i wystarczy wtedy pomóc im w ich realizowaniu i rozwijaniu. Najczęściej są to oczywiście zainteresowania artystyczne – śpiew, taniec, rysunek czy gra na instrumencie. Są to naprawdę fajne opcje, które trzeba wykorzystać, gdy tylko jest okazja. Sporo tego typu zajęć prowadzi się w obrębie szkoły, dlatego warto w pierwszej kolejności tam poszukać miejsca na rozwijanie pasji naszej pociechy.Zajęcia dodatkowe dla dziewczynek

Co zrobić, gdy w moim mieście nie ma zajęć, na jakie chce chodzić dziecko?

Może się zdarzyć tak, że w naszej okolicy będzie ciężko o zajęcia dodatkowe dla dzieci. Najczęściej tego typu sytuacja występuje na wsiach i terenach podmiejskich. Nie każdy przecież może jeździć codziennie po kilkanaście kilometrów w tę i z powrotem, aby podrzucać dziecko w na dodatkowe zajęcia. Co wtedy zrobić? Najlepiej jest zorganizować takie zajęcia samemu. Jeżeli chodzi o zajęcia sportowe – dopytać zaprzyjaźnionych rodziców i skrzyknąć okoliczne dzieci, do wspólnej inicjatywy, jeżeli artystyczne, skorzystać z internetu, kupić dziecku odpowiednie przybory i wydzielić czas na samodzielną naukę. Nie jest to problem, gdyż obecnie mamy w internecie dostęp do milionów filmików, kursów i poradników, które można realizować, bez wychodzenia z domu. Trzeba mieć tylko czas i chęci, reszta zależy od nas.

2 thoughts on “Czy warto zapisywać dziecko na zajęcia dodatkowe?”

    • Taniec, śpiew i ogólnie muzyka jest świetnym wypełnieniem czasu wolnego. Zachęcam również do zapisywania dzieci na lekcję gry na instrumentach muzycznych. Nauka gry np: na pianinie bardzo pozytywnie wpływa też na ogólny rozwój dziecka. Jeżeli ktoś z jakiś względów nie może pozwolić sobie na pianino, to keyboard jest doskonałą alternatywą. Sam mam syna, który gra na keyboardzie. Teraz te instrumenty nie są już przesadnie drogie jak jeszcze kilka lat temu. Synowi niedawno kupiłem nowe casio ct-x3000, który jest bardzo dobrze rozbudowanym aranżerem. Za taki instrument, tak brzmiący i z takimi możliwościami jeszcze kilka lat temu trzeba by było zapłacić kilka tysięcy, a teraz tej klasy sprzęt można już mieć za 1,5 tysiąca złotych. Czasy się zmieniają, technologia idzie do przodu, więc jak tylko wasza pociech ma predyspozycje w tym kierunku, to warto w nie zainwestować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *