Jak ćwiczyć z dzieckiem?

Jak ćwiczyć z dzieckiem?

Chcąc nauczyć się jakiejś nowej umiejętności lub poprawić się w już opanowanej, musimy ćwiczyć. W dzisiejszych czasach bez ćwiczeń i ciągłego zwiększania osobistych kompetencji stało się wyznacznikiem stanowiącym o sukcesie zawodowym. Wśród ekspertów utarła się zasada mówiąca, o tym, że aby dojść w czymś do perfekcji, trzeba poświęcić na ćwiczenia 10 000 godzin. Zasada 10 tysięcy godzin stała się popularna i budzi wiele kontrowersji, jednak nie da się ukryć, że bez odpowiedniej ilości praktyki, niczego się nie nauczymy. Nie inaczej jest w przypadku naszych dzieci, które również dzień w dzień ćwiczą coraz to nowe umiejętności. Mowa, czytanie czy chociażby siadanie i korzystanie z nocnika – wszystko to wymaga odpowiednich ćwiczeń, ćwiczeń, o które to my musimy zadbać.

Dlaczego warto ćwiczyć z dzieckiem?

Zalet ćwiczenia z dzieckiem jest wiele. Wiadomo, że dużą część umiejętności dziecko zdobędzie samodzielnie, naturalnie poprzez proces obserwacji i naśladowania swoich rodziców. To jednak nie znaczy, że nie powinniśmy z dzieckiem ćwiczyć. Wspólne ćwiczenie nie tylko przyśpieszy proces przyswajania nowej umiejętności, ale także zbliży do nas dziecko jeszcze bardziej i wykształci wyjątkową nić bliskości. W końcu podczas ćwiczeń całą naszą uwagę kierujemy właśnie na dziecko, a dziecko to czuje.

Jak ćwiczyć z dzieckiem siadanie?

jak ćwiczyć z dzieckiem siadanie

Pierwszą z umiejętności, jaką prawdopodobnie przyjdzie nam ćwiczyć z dzieckiem jest umiejętność siadania. Siadanie to czynność, którą niemowlaki opanowują już w wieku 7, no powiedzmy 8 miesięcy. Nie jest to wyznacznik i poszczególne dzieci mogą szybciej, lub później załapać tę umiejętność, jednak jest to okres, w którym spokojnie możemy tę czynność poćwiczyć. Wspólna nauka siadania wymaga od rodziców cierpliwości i zaangażowania. Nie można za bardzo naciskać i nachalnie podchodzić do ćwiczeń. Powinny być one sporadyczne, dostosowane do chęci i nastroju dziecka. Pamiętajmy, że pomimo tego, że dziecko potrafi już samodzielnie siadać, to siadanie z pozycji leżącej nadal może sprawiać mu trudność.

Jak ćwiczyć z dzieckiem mowę?

Kolejną krokiem dziecięcego rozwoju jest mowa, która przychodzi już w okolicach pierwszego roczku. Wtedy to też dziecko wypowiada swoje pierwsze słowa i chętnie powtarza zasłyszane sylaby. Powinniśmy to zdecydowanie wykorzystać i kiedy tylko dziecko wykazuje aktywność i chęć gaworzenia, powinniśmy próbować nauczyć go nowych słów. Sylabizowanie prostych wyrazów i odpowiadanie na zaczepki dziecka to doskonały sposób na ćwiczenie mowy i uzupełnienie obserwacji i naśladownictwa malucha.

Jak ćwiczyć z dzieckiem czytanie?

jak ćwiczyć z dzieckiem czytanieOstatnią umiejętnością, na której ćwiczenie chcieliśmy zwrócić uwagę, jest czytanie. W tej kwestii wbrew pozorom im mniej tekstu, a więcej obrazków, tym lepiej. Widząc ciekawą historię okraszoną kolorowymi obrazkami, dziecko chętniej podejdzie do czytanki i bardziej skupi się na samym ćwiczeniu. Pamiętajmy, że wałkowanie w kółko tych samych wyrazów i zdań szybko męczy dziecko i zniechęca do nauki. Dlatego, więc jeżeli tylko natrafimy na fragment, z którym dziecko na ewidentne kłopoty – przejdźmy dalej. Nie ma sensu forsować czegoś, co dziecko opanuje w swoim czasie, doskonaląc to, co już umie.

Jak ćwiczyć z dzieckiem koncentrację?

Będąc przy czytaniu, nie możemy nie wspomnieć o samej koncentracji. Jest to bardzo ważna umiejętność, od której zależy, jak dziecko będzie przyswajać wiedzę w szkolę i jak będzie sobie radzić z odrabianiem pracy domowej. Ćwiczenia koncentracji to tak naprawdę nie ćwiczenia. Chcąc poprawić tę umiejętność u dziecka, nie powinniśmy strofować go za bardzo o to, aby nie rozpraszał się i uważał na to, co powinien. Zamiast tego powinniśmy wykonywać z dzieckiem różne czynności, które naturalnie rozwijają poziom koncentracji. Kolorowanie, rysowanie, granie w gry planszowe czy chociażby wspólne czytanie – to droga do budowania w dziecku ciekawości i umiejętności skupienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *