Jak wygląda dzień w żłobku?

Jak wygląda dzień w żłobku?

Życie malucha pełne jest zmian, odkryć i niewiadomych. Każdy kolejny dzień w jego krótkim jeszcze życiu to następna dawka małych odkryć, wiedzy i umiejętności, rozwijanych dalej przez kolejne lata dzieciństwa. Już ostatnio wspominaliśmy nieco o przedszkolu i tym, jak wiele nowości czeka tam naszego malucha. Jest to oczywiście prawda, jednak nie zapominajmy, że wcale nie mniej informacji, nasze dziecko pochłania w domu, u boku rodziców. Co, jednak gdy zachodzi potrzeba posłania dziecka do żłobka? Wiąże się to z pewnością z wieloma niewiadomymi i obawami. To przecież oczywiste, że nie chcemy oddać dziecka do miejsca, o którym nic nie wiemy. Nic dziwnego więc, że przed tą decyzją wielu z nas szuka na własną rękę opinii i informacji z wszelkich dostępnych źródeł. Dziś zajmiemy się zagadnieniem żłobków i opowiemy co nieco o tym, jak wygląda w nim typowy dzień.

Pierwsze kroki, przed wyborem żłobka

Wiele się mówi na temat tego, kiedy i czy powinno posyłać się dzieci do żłobka. Niestety bardzo często, rodzice nie mają wyboru, a sytuacja finansowa nie pozwala na wynajęcie niani, czy prywatnej opiekunki. Wtedy żłobek zostaje jedyną rozsądną opcją. Pierwsze, co powinniśmy sprawdzić przed wyborem żłobka to oczywiście warunki, jakie tam panują oraz to ile dzieci i opiekunek przypada na jedną grupę. Oczywiście im grupy mniejsze, tym lepiej. Chcąc jak najlepiej sprawdzić temat, warto nie tylko na własną rękę przejechać się do każdego z rozpatrywanych żłobków, ale także nawiązać kontakt z innymi rodzicami korzystającymi już z usług danej placówki. Dzięki temu zweryfikujemy informacje przekazane przez opiekunki i zdobędziemy pełniejszy obraz sytuacji.

Standardowy dzień w żłobku

dzień w żłobku - jak wygląda?Kolejnym aspektem, który często nurtuje młode mamy i ojców jest sprawa tego, jak wygląda typowy dzień w żłobku. Otóż podczas takiego dnia, dzieci wykonują z reguły masę czynności i uczestniczą w różnorakich zajęcia. Wspólne zabawy, integracja i wszelkiego rodzaju zajęcia rozwijające to podstawowy element oferowany przez żłobek. W przerwach, pomiędzy zabawą i zajęciami, dzieci jedzą wspólnie posiłki, pod okiem opiekunek. Wszystko odbywa się zazwyczaj w pełni naturalnie, bez sztywnej godziny, w której dziecko musi koniecznie coś zjeść. A jak to jest ze snem i leżakowaniem? Tutaj również kwestia przystosowana jest konkretnie do potrzeby dziecka. Nikt nie każe zmęczonemu maluchowi uczestniczyć w zabawach i zajęciach, zamiast tego oferuje mu się wygodne miejsce do leżakowania po posiłku lub snu, zależnie od tego na, co dziecko ma ochotę.

Co dać dziecku do żłobka?

Przygotowanie dziecka na pierwszy dzień w żłobku to nie tylko rozmowy i oswajanie (o tym, napiszemy w przyszłości). Jedną z ważniejszych kwestii jest również skompletowanie tego, czego dziecko w żłobku będzie potrzebować. Idąc na zakupy, musimy zaopatrzyć się w zapasowe ubranka, kocyk, wygodne kapcie oraz butelkę, jeżeli dziecko z niej jeszcze korzysta. Oprócz tego dochodzą indywidualne zapotrzebowania narzucane już przez konkretny żłobek, wynikające z reguły z zajęć i tego, co dziecko będzie robiło.

1 thought on “Jak wygląda dzień w żłobku?”

  • Ja też myślę, że najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie dziecka na to, co go czeka w żłobku. To bardzo pomogło, przynajmniej w naszym przypadku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *