Jak nauczyć dziecko czytać książki?

Jak nauczyć dziecko czytać książki?

Dzieci nie lubią czytać, wolą załączyć sobie film, albo co gorsze – w dzisiejszych czasach – wziąć smartfona, tablet i załączyć grę. Jak to zmienić ? To nie takie proste, warto dzieci uczyć od początku czytania książek.  A jeśli dziecko jest bardzo zżyte z techniką, warto na tablecie pobrać e-booka i problem rozwiązany. Maluchy na pewno z chęcią będą czytać i chłonąc wiedzę. Co najważniejsze książki dla dzieci nie muszą być wcale drogie, można przecież kupić używane na grupach na facebook czy innych portalach.

Książki dla dzieci 4 lata

Dla tak małych dzieci, książki muszą być rozwijające, a najlepiej, żeby pokazywały i wprowadzały do świata. Wszelkie książki tzw 3d też są wskazane, chodzi o to, aby po prostu treść nie byla zbyt skomplikowana. Najlepiej jakby w książce jeszcze była układanka, na przykład nazwy zwierząt i żeby do nich dopasować dane zwierzątko. W tedy książka uczy, dodatkowo rozwija pod względem motorycznym i przyzwyczaja dziecko do czytania. Książki dla dzieci poniżej czwartego roku życia, nie powinny być jakoś specjalnie skomplikowane, nie powinno w nich być dużo treści. Tego typu lektury powinny przedstawiać proste sytuacje, obrazki, zachowania, powinny uczyć świata, zwierząt, reakcji. Super jeśli książki dla dzieci są edukacyjne i wydaje odpowiednie dźwięki, na przykład na stronie z kotami, wydaje „miauczenie” charakterystyczne dla kota. Tak samo fajne są książki z instrumentami, które również maja „nagrany” dźwięk.  możliwości jest wiele, a nie tylko smartfon czy tablet z grami.

Książki dla dzieci 10 lat

Tutaj wybór książek jest zdecydowanie bogatszy. Książki dla dzieci w tym etapie życia odgrywają bardzo ważną rolę. Dziecko już rozumie i się uczy. Warto więc trochę pokombinować i poszukać książek dla naszego dziesięciolatka z morałem. Super będą tutaj książki z tłem historycznym, najlepiej z historią polski. Taka powieść w tedy uczy i do tego rozwija.  Bardzo ważne jest to, czy dziecko chce takie książki czytać. Jeśli nie, bo je to nudzi, uszanujmy tę decyzję i poszukajmy czegoś bardziej lekkiego. Może być jakaś powieść przygodowa – taka książka również rozwija, nie myślmy sobie, że nie! Przede wszystkim uczy odpowiednich zachowań, nowego słownictwa, reakcji na daną sytuację, no i umila czas. Kto z nas nie lubił książek przygodowych?

Pamiętajmy, że książki dla dzieci są bardzo istotne w wychowaniu. Przede wszystkim uczą sporo zachowań, słownictwa, ale i także relaksują, nie pozwólmy, a by dziecko cały czas sięgało tylko po smartfon. Coraz więcej rodziców zamiast czegoś edukacyjnego, daje dzieciom telefon z gra „bo jest spokój” Zainteresowanie u dzieci można wzbudzić w inny sposób, trzeba po prostu więcej czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *