Jak przekonać dziecko do przedszkola? Książki, które pomagają w adaptacji

Jak przekonać dziecko do przedszkola? Książki, które pomagają w adaptacji

Pójście malucha do przedszkola to niezwykle ważny i jednocześnie trudny moment. Zarówno dla samego dziecka, jak i jego rodziców. Dla każdego z nich wiązać się to będzie ze zmianami, stresem, dużymi emocjami, rozstaniem. Zanim nadejdzie dzień, w którym odprowadzimy dziecko po raz pierwszy do przedszkola, warto już wcześniej przygotować zarówno je jak i siebie na to, co będzie się tam działo. Jak to zrobić? Czasem nawet najbardziej obrazowe opowiadanie o tym, jakie jest przedszkole i co się w nim robi, nie pozwoli dziecku wyobrazić sobie tego, co go tam czeka i nie oswoi jego lęków, nie zmniejszy niepokoju. Dobrze rozmowę na temat przedszkola wzmocnić… literaturą. Na półkach bibliotecznych i regałach w księgarni znaleźć można mnóstwo książeczek poruszających tę tematykę. Co wybrać?

Książeczki z ulubionym bohaterem

Jeśli nasza pociecha ma ulubionego bohatera książkowego, warto sprawdzić, czy w serii z tą postacią nie znalazła się pozycja książkowa poruszająca tematu przedszkola, adaptacji, rozstania z rodzicem czy czynności, które wykonuje się w przedszkolu. Dziecko z przyjemnością posłucha historii o ulubionym bohaterze i zobaczy, jak właśnie on radzi sobie w tej nowej sytuacji. Pozwoli mu to oswoić swoje własne niepokoje, ułatwi wyobrażenie sobie, co go może w przedszkolu spotkać i da wskazówkę jak sobie poradzić w tych trudnych chwilach i zupełnie nowych sytuacjach. Ulubiony bohater to taki trochę guru, wzór do naśladowania. Dzięki takiej historii nasza pociecha na pewno szybciej odnajdzie się w przedszkolnej rzeczywistości. Poza tym, gdy nadejdzie kryzys przed rozstaniem w przedszkolu, rodzic zawsze może przywołać ukochaną postać i przypomnieć, jak ona sobie poradziła.

Idealny obraz przedszkola kontra trudne tematy

W oswajaniu dziecka z wizją pójścia do przedszkola, warto unikać idealizowania. W przedszkolu jest super, ale każdy wie, że bywają tam sytuacje trudne, pojawiają się małe dramaty, łzy podczas rozstania, pierwsze konflikty i przede wszystkim silne emocje, z którymi dzieci często mierzą się po raz pierwszy. Dlatego, gdy zależy nam na znalezieniu jak najlepszej książeczki, która opowie naszemu maluszkowi o przedszkolu, warto poszukać takiej, która porusza też trudne tematy. Takiej, która nie pomija tematu tęsknoty, smutku, łez, osamotnienia czy trudu rozstania z mamą i tatą.

Książeczka na otarcie łez

Sytuacje w szatni zaraz przed rozstaniem są chyba najtrudniejszymi chwilami jednocześnie dla dziecka, jak i dla rodzica. Zwłaszcza w pierwszych tygodniach, kiedy dziecko dopiero zaczyna proces adaptacji, a rodzic stresuje się nową sytuacją, powrotem do pracy, oddaniem swojego dziecka pod opiekę komuś tak naprawdę zupełnie nieznanemu. Aby ten moment był jak najmniej stresujący, warto zaplanować go tak, by znaleźć czas nie tylko na zmianę kapci i szybkiego całusa, ale także na lekturę. Zwłaszcza jeśli i dziecko, i rodzic tego potrzebuje. Wyjęcie z torby znajomej i ulubionej książeczki wprowadzi poczucie bezpieczeństwa, pozwoli się wyciszyć i spokojnie przygotować na rozstanie.

 

 

1 thought on “Jak przekonać dziecko do przedszkola? Książki, które pomagają w adaptacji”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *