Dziecko, u którego zdiagnozowano zaburzenia integracji sensorycznej, musi ćwiczyć, aby pobudzić zmysły i zacząć na nie odpowiednio reagować. Niezwykle przydatne okazują się w tym zabawki sensoryczne. Dzięki nim maluch w atrakcyjny sposób uczy się odpowiednich reakcji. Choć wiele osób wciąż uważa, że specjalistyczne zabawki to duży wydatek, ich cena praktycznie nie różni się od tych, którymi bawią się wszystkie dzieci. Nie wierzysz? Sprawdź produkty do 50 złotych, które pomogą Twojemu maluchowi rozwinąć odpowiednie zmysły.
Zaburzenia integracji sensorycznej – co to naprawdę oznacza?
Kiedy rodzice pierwszy raz słyszą, że ich dziecko cierpi na zaburzenia integracji sensorycznej, są przerażeni. Choć brzmi to poważnie, tak naprawdę regularne ćwiczenia potrafią w szybki sposób poprawić reakcję na bodźce. Co powinien wiedzieć każdy rodzic, u którego dziecka zdiagnozowano zaburzenia integracji sensorycznej?
Zaburzeniami integracji sensorycznej określa się dysfunkcję układu nerwowego, która powoduje problemy w zakresie interpretacji określonych bodźców, takich jak dotyk, dźwięk, czy ruch. Przez to dziecko może wykazywać nadmierne pobudzenie lub wręcz przeciwnie – apatię. Zależy to od tego, czy maluch zbyt silnie reaguje na bodźce, czy są one dla niego praktycznie niewyczuwalne.
Jakie są przyczyny zaburzeń integracji sensorycznej? Można wśród nich wyróżnić genetykę, nieprawidłowy przebieg ciąży, a także problemy w czasie porodu. Przyczyną często jest również niewłaściwa ilość wrażeń sensorycznych w początkowej fazie rozwoju dziecka.
Warto obserwować malucha – są pewne objawy, które powinny zwrócić uwagę rodziców. Im jest ich więcej, tym większe istnieje prawdopodobieństwo, że dziecko cierpi na zaburzenia integracji sensorycznej. Co powinno wzbudzić szczególne zaniepokojenie?
Jeśli dziecko ma problem z samodzielnym jedzeniem oraz piciem, zwłaszcza w wieku, w którym powinno przychodzić mu to bez trudu, przyczyna może tkwić w zaburzeniach integracji sensorycznej. Mogą na nią cierpieć również dzieci nadpobudliwe i płaczliwe oraz nieumiejące się skupić. Do niepożądanych objawów należą również: słaba równowaga, problemy komunikacyjne z rówieśnikami, nadmierne szczypanie oraz gryzienie innych osób. Co wtedy zrobić? Najlepiej udać się do poradni pedagogiczno-psychologicznej i skonsultować swoje obawy ze specjalistą, który po przeprowadzeniu odpowiednich badań, postawi diagnozę.
Przegląd zabawek sensorycznych do 50 złotych
Dzieci najszybciej uczą się poprzez zabawę. Ta zasada sprawdza się również w przypadku zaburzeń integracji sensorycznej. Dlatego, aby ułatwić dziecku ćwiczenia oraz rozwijanie prawidłowej reakcji na bodźce, zapoznaj się z ofertą zabawek sensorycznych dostępnych na rynku. Zwróć uwagę również na ich przeznaczenie. Inne modele pomogą w rozwijaniu zmysłu dotyku, a inne w stabilizacji ruchu.
Powszechna opinia głosi, że specjalistyczne zabawki muszą być drogie. To nieprawda. Na rynku znajdziesz wiele produktów, których cena nie przekracza 50 złotych, za to doskonale wpływają na ośrodek nerwowy dziecka.
Dla dzieci, które mają problem z dotykiem, świetną zabawką będzie rozciągliwe jabłuszko z robaczkami. Dzięki specjalnej, elastycznej formie, maluch może ściskać przedmiot, a to pozwala na ćwiczenie paluszków. Ciekawą propozycją jest również drewniana przeplatanka – serek z myszkami. Na czym polega zabawa? Dziecko musi przeprowadzić myszkę przez wszystkie dziurki. Zwierzątko jest przywiązane do sznurka, co utrudnia zadanie i czyni je bardziej wymagającym. To doskonały sposób na skoordynowanie ruchów malucha ze wzrokiem.
Jeśli dziecko ma problemy ze skoordynowaniem ruchów ręki oraz wzroku, zwróć uwagę na magnetyczną grę Small Foot Design. Zadaniem grającego jest wyłowienie rybek, a następnie ich ułożenie w takiej samej konfiguracji, jak wcześniej. Dzięki temu maluch ćwiczy swoją koncentrację i pamięć.
Przy zaburzeniach w zakresie dotyku pomóc może kula magnetyczna Expandball, która jest wykonana z plastikowych pręcików. W trakcie rzutu zmienia ona swoją średnicę. Ciekawą propozycją jest również gąsienica do ściskania, która dostarczy dłoniom malucha nowych wrażeń. Dla najmłodszych przeznaczona jest sensoryczna pacynka Zebra, która pozwala na rozwijanie wyobraźni. Jest wykonana z miękkiego materiału, dzięki czemu stanowi również przyjemną przytulankę, która pomoże dziecku zasnąć.
Szukasz niedrogich zabawek sensorycznych, które pomogą Twojemu dziecku walczyć z zaburzeniami ruchu, wzroku lub słuchu? W takim razie koniecznie sprawdź ofertę sklepu internetowego sklep-tolek.pl. W ofercie posiadamy specjalistyczne zabawki, które pomogą maluchowi odkryć świat na nowo. Zaufaj nam – dzieci są dla nas najważniejsze!
Źródło zdjęć: sklep-tolek.pl
Źródło materiału: Artykuł partnerski