Jak szybko nauczyć dziecko korzystać z nocnika?

Jak szybko nauczyć dziecko korzystać z nocnika?

 

Gdy nadejdzie czas, kiedy chcemy by pieluszki poszły w odstawkę, a nasze dziecko nauczyło się korzystać z nocnika musimy być odpowiednio przygotowani. Warto dowiedzieć się kiedy jest właściwy czas dla naszego malucha, ponieważ zbyt wczesne próby odrzucenia pieluch mogą być odwrotne w skutkach. Bardzo ważne jest również nasze nastawienie, cierpliwość oraz wytrwałość w działaniu. Każdego dnia mimo porażek, musimy próbować i chwalić nasze dziecko za każdy mały sukces. 

Kiedy zacząć uczyć korzystać z nocnika?

Niemal każdy rodzic chciałby móc jak najprędzej pozbyć się problemu w postaci pieluch swoich dzieci. Często dzieje się to nieadekwatnie do ich wieku i możliwości. Próby sadzania na nocnik niejednokrotnie rozpoczynają się od kiedy tylko maluch zacznie samodzielnie siedzieć. Jeżeli jesteś tego samego zdania i myślisz, że w ten sposób raz dwa nauczysz dziecko korzystać z nocnika to jesteś w błędzie. Jednakże nie znaczy to, że pomysł z kupnem nocnika dla kilkumiesięcznego malca jest zły. Musimy mieć świadomość, że przez jeszcze długi czas dziecko będzie potrzebowało pieluszki. Około 5-6 miesiąca życia, gdy maluch zaczyna sam siedzieć nie jest jeszcze w stanie kontrolować oraz informować o swojej potrzebie. Jednak jest to idealny czas na oswajanie dziecka z nocnikiem.

Postawiony w konkretnym miejscu (najlepiej w toalecie) przez dłuższy czas pozwoli maluchowi na przyzwyczajenie się do jego obecności w domu.  Pozwoli to szybciej oswoić się dziecku oraz nauczyć korzystać  z nocnika. Około drugiego roku życia maluch zacznie rozumieć swoje potrzeby i będzie w stanie je zasygnalizować. Dlatego właśnie to jest odpowiedni czas na odpieluchowanie dziecka.

Gdy dziecko nie woła siusiu

W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić czy dziecko na pewno wie jak nazywać swoje potrzeby. Nie chodzi tu o poprawną wymowę, ale to, żeby zarówno rodzice jak i inne osoby opiekujące się maluchem bez trudu zrozumiały w czym rzecz. Nie wyuczenie dziecka jak powinno wołać może skutkować brakiem porozumienia, przez który wszyscy będziemy się denerwować. Ty, że maluch znowu zrobił siusiu w majtki i nie zawołał, dziecko, że wołało, a ty nie zrozumiałaś.

Początki nigdy nie są łatwe. Czasem masz wrażenie, że niezależnie od tego ile razy przypominasz dziecku żeby wołało ono i tak Cię nie posłucha. A czasem posłucha i zasygnalizuje… mokre już majtki i kałużę na podłodze 🙂 Ba! Możesz nawet zacząć myśleć, że maluch robi to specjalnie. Jednak nic bardziej mylnego. Dziecko przyzwyczajone do pieluszki, często zapomina o tym, że powinno załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne do nocnika. 2 latek to trochę jak staruszek z alzheimerem, niby słyszy i rozumie, ale gdy tylko coś innego odwróci jego uwagę momentalnie zapomina. Bądźmy wyrozumiali i cierpliwi – w końcu zapamięta.

 

Mniej denerwowania, więcej motywowania

Każdy rodzic wie jak to jest kolejny raz wycierać podłogę, przebierać dziecko i włączać pralkę. Po kilku monotonnych dniach prób odstawienia pieluch czujemy się coraz bardziej bezsilni i zrezygnowani. Czy nasze dziecko kiedykolwiek nauczy się korzystać z nocnika? Oczywiście! Jednak wymaga to od Ciebie masy cierpliwości i wyrozumiałości. Przygotuj się na ciągłe przypominanie dziecku, czy nie potrzebuje usiąść na nocnik. Za każdym razem gdy się uda i siusiu wyląduje w nocniku, chwal dziecko. Okazuj radość, kleszcz, całuj, wszystko co może zmotywować Twojego malucha.

No i przede wszystkim nie denerwuj się! Dobrze wiesz, że dziecko nie panuje tak dobrze nad trzymaniem moczu jak dorośli i dopiero wszystkiego się uczy. Ważna jest również Twoja reakcja gdy maluchowi przydarzy się mokry wypadek. Nie okazuj zniesmaczenia czy złości – w ten sposób tylko zniechęcisz malucha. Zanim zaczniesz uczyć dziecko korzystać z nocnika warto zdjąć dywany. Latem pozwalaj dziecku chodzić w samych majtkach, dzięki czemu zmniejszysz ilość prania. Dostosuj mieszkanie do nowych warunków, dzięki czemu nawet największa kałuża w domu nie odbierze Ci motywacji i humoru!

 

Jeżeli jesteś właśnie na etapie nauki mówienia u swojego dziecka koniecznie przeczytaj:

https://www.erodzic.pl/nauka-mowy-u-dziecka-jak-ja-wspomagac/

 

Agnieszka Wilkosz             

1 thought on “Jak szybko nauczyć dziecko korzystać z nocnika?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *