Jak wybrać odpowiednie przedszkole?

Jak wybrać odpowiednie przedszkole?

Wysyłanie dziecka do przedszkola dla jednych jest czymś oczywistym, dla innych rodziców jest nie do pomyślenia. Przedszkole ma tyle samo zwolenników co i przeciwników. Kiedy jednak zdecydujemy się posłać nasze dziecko do przedszkola, powinniśmy wybrać taką placówkę, która będzie najbardziej odpowiadać nam jak i dziecku.

Wysyłanie dziecka do przedszkola dla jednych jest czymś oczywistym, dla innych rodziców jest nie do pomyślenia. Przedszkole ma tyle samo zwolenników co i przeciwników. Kiedy jednak zdecydujemy się posłać nasze dziecko do przedszkola, powinniśmy wybrać taką placówkę, która będzie najbardziej odpowiadać nam jak i dziecku. Aby podjąć dobrą decyzję i wybrać przedszkole, które będzie odpowiednie dla nas, powinniśmy przemyśleć kilka kwestii. Jak wybrać odpowiednie przedszkole? Na co powinniśmy zwrócić uwagę? Czym się powinniśmy kierować?

Jeśli jesteś na etapie poszukiwań i chcesz wybrać odpowiednie przedszkole dla swojego dziecka, zachęcamy do przeczytania tego artykułu.

Odpowiednie przedszkole dla dzieci

Wybór przedszkola to na pierwszy rzut oka łatwy wybór. Jak najbliżej domu. Jednak nie jest to wcale łatwe zadanie.

Jak wybrać odpowiednie przedszkole dla naszych dzieci? Wybierając przedszkole musimy pamiętać, że już ta początkowa edukacja będzie miała bardzo duży wpływ na nasze dziecko i to co dziecko wyniesie z przedszkola pomoże mu w dalszej edukacji. Aby wybrać dobre przedszkole dla dziecka, które będzie spełniało nasze założenia i wytyczne, najlepiej znaleźć w internecie i zrobić sobie listę placówek nad którymi się zastanawiamy i spisać wszystkie standardy, które nas interesują.

Na co zwracać uwagę tworząc listę?

  • odległość od mieszkania,
  • warunki lokalowe oraz standard,
  • zajęcia dodatkowe,
  • kadra
  • i pewnie jeszcze kilka ważnych kwestii, które rodzicieli interesują.

Jeśli możemy sobie pozwolić na przedszkola prywatne to także musimy zrobić sobie listę ile jest takich przedszkoli prywatnych w okolicy (Przedszkole niepubliczne Bambini Poznań – jest jednym z najlepszych w stolicy Wielkopolski) i ile jesteśmy w stanie miesięcznie wydać na edukację dzieci. Kolejnym krokiem wyboru placówki jest kolejno wykreślanie tych przedszkoli, które nie spełniają naszych oczekiwań lub są mniej zadowalające niż pozostałe.

Na co należy zwrócić uwagę? Wybór odpowiedniego przedszkola

Lokalizacja

Bardzo ważnym aspektem i pierwszym kryterium przy wyborze przedszkola jest lokalizacja. Najlepiej, aby placówka była dość blisko miejsca zamieszkania. W trakcie ładnej pogody rodzice mogą odprowadzać dziecko do przedszkola spacerkiem, co przekłada się na mniejsze koszty, gdyż nie musimy wydawać pieniędzy na paliwo lub komunikację miejską. Poza kwestią finansową znaczenie ma tu także czas. Wożenie dziecka do przedszkola oddalonego kilka kilometrów i niejednokrotnie stanie i tracenie godziny w korkach to stracony czas w samochodzie, który można spożytkować w jakiś inny bardzo ciekawy sposób.

Czasem rodzice decydują się na wybór przedszkoli obok miejsca pracy. Jest to idealne rozwiązanie jeśli mieszkamy na obrzeżach miasta, a pracujemy w centrum. Wtedy nie tracimy czasu na dodatkowe zawożenie i odbieranie dzieci, a jadą one z rodzicami. Mamy wtedy więcej dnia na zabawy z dziećmi.

Lokal

Wybierając placówkę warto zwrócić uwagę na położenie przedszkola. Dla malucha, ale także i rodzica, bardzo fajnie gdyby lokal był w miarę nowy lub odświeżony i na tyle duży, aby sale były wygodne i przestronne. Czy w przedszkolu okna są duże oraz czy wychodzą na ulicę czy może na ogródek? Ważne, aby w przedszkolu był plac zabaw, miejsce gdzie maluch pod opieką nauczyciela mógł wyjść w ładne dni. W niektórych przedszkolach nauczyciele tworzą tak program nauki, aby wyjścia na spacer czy miejsce zabawy i aby te zajęcia były także formą rozwoju ale i edukacji.

Bezpieczeństwo

Najważniejsze dla rodziców jest sprawdzenie jak wygląda wejście do przedszkola. Czy jest to bezpieczne dla dzieci? Czy jeśli wejście do placówki wychodzi od razu na ulicę to czy drzwi są zabezpieczone przed otwarciem? Czy przed wejściem są barierki odgradzające budynek od ulicy?

Metoda nauczania

Jakie metody pracy i nauczania są w danym przedszkolu. Czy dziecko uczy się poprzez zabawę i w swoim tempie? Czy w przedszkolu spełniane są potrzeby dziecka odnośnie zajęć, czy dzieci mogą prosić nauczycieli o pomoc i opiekę czy są zdanie na siebie? W jak dużej grupie dzieci będzie nasz berbeć przebywał? Jakie są metody radzenia sobie z dzieckiem nadpobudliwym czy wymagającym więcej uwagi na tle grupy? Jak Panie radzą sobie z dzieciakami, które mają problemy z toaletą? Jak wygląda temat samodzielnego jedzenia?

Takie pytania i pewnie wiele innych nasuwa się każdemu z rodzicieli przy doborze instytucji dla swojej pociechy. Ważne, aby każdy rodzic skupił się na tym co dla niego i dziecka jest najważniejsze i postarał się znaleźć taką placówkę, które w największym stopniu będzie odpowiadała i im i ich pociechom.

 

 

Źródło: Artykuł sponsorowany

 

1 thought on “Jak wybrać odpowiednie przedszkole?”

  • Jakiś czas temu właśnie zapisaliśmy syna do przedszkola Tequesta, ale tak bardzo się tutaj zmienił, jest pełen życia, ciągle się śmieje, a do przedszkola chodzi z wielką przyjemnością. Uwielbia to miejsce tak samo jak pracujące tutaj nauczycielki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *