Jak nauczyć dziecko korzystania z nocnika?

Jak nauczyć dziecko korzystania z nocnika?

Małe dziecko to tysiące powodów do radości i drugie tyle problemów. Na każdym etapie rozwoju musimy stawiać czoło coraz to kolejnym wyzwaniom w trosce o dobro maluszka. Na szczęście z czasem nasza pociecha staje się coraz bardziej samodzielna i z każdym dniem poznaje umiejętności, które odciążają nieco rodziców z nadmiaru obowiązków. Zanim to jednak nastąpi, musimy dziecko przygotować i odpowiednio pokierować tak, aby samo spało, zaczęło korzystać z nocnika czy też samo się ubierało. Dziś poruszymy temat korzystania z nocnika. Odpowiemy sobie na najczęściej pojawiające się w tej sprawie pytania i podpowiemy co zrobić, aby wszystko przebiegło w miarę jak najsprawniej.

Kiedy dziecko siada na nocnik?

kiedy dziecko na nocnikCzęsto rodzice zadają sobie pytanie, kiedy jest odpowiedni czas na naukę danej czynności lub kiedy dziecko powinno zacząć wykazywać się na danym polu i samodzielnie podejmować dane działanie. Nie inaczej jest z nocnikiem i nauką samodzielnego załatwiania. Kiedy jest odpowiedni moment na naukę? Chciałoby się powiedzieć, że wtedy, kiedy dziecko jest gotowe, ale prawda jest taka, że im wcześniej, tym lepiej. Wszystko zależy od tego, kiedy zaczniemy oduczać dziecko korzystania z pieluch. Doświadczenie pokazuję, że optymalnym okresem do wprowadzania pierwszych prób nauki jest okres dwóch lat. Wtedy to dziecko nie powinno mieć już żadnych problemów z siadaniem, co jest kluczowe przy nauce samodzielnego załatwiania. Praktycznie to właśnie moment pierwszych prób siadania jest już znakiem, że możemy działać w tym kierunku, najpierw przy pomocy specjalnych pieluch, potem bardziej stanowczo z użyciem nocnika.

Jak nauczyć dziecko używać nocnika?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, naukę korzystania z nocnika musimy rozpocząć dopiero po tym, jak dziecko nauczy się porządnie siadać. Wcześniej jakiekolwiek próby nie tylko są bezcelowe, ale i szkodliwe, mogą zrazić dziecko do samego procesu, tym samym opóźniając i utrudniając naukę. Chcąc nauczyć dziecko sikania na nocniku, musimy uzbroić się w cierpliwość i dostosować podejście do indywidualnych potrzeb naszego malucha. Na każdego malca jest przecież inny sposób. Na tym etapie ważna jest obserwacja i sprawdzenie oznak, jakie dziecko daje nam przed załatwieniem. Powinniśmy poznać i przeanalizować problemy malucha tak, aby, jak najlepiej dostosować metodę nauki korzystania z nocnika. Gdy widzimy, że dziecko może mieć potrzebę, zaproponujmy skorzystanie z nocnika. Ważne jest jednak to, aby nie przesadzić z nachalnością i nie zrazić dziecka jeszcze przed samą nauką

.

Wszystko powinno odbywać się w jak najlepszej, naturalnej atmosferze tak, aby oswoić dziecko z nocnikiem. Pamiętajmy o tym, aby nagradzać dziecko przy, chociażby małych sukcesach towarzyszących nauce i siadaniu na nocnik. To podtrzyma motywację i zachęci malucha do kontynuowania starań. Nie powinniśmy jednak przesadzić i wykorzystywać do tego celu słodyczy. Ciekawym sposobem na naukę nocnika jest zabawa w naukę na przykładzie misia. Dziecko widząc ulubioną zabawkę na nocniku, chętniej podejdzie do nauki i potraktuje ją, jako element zabawy co z pewnością wpłynie pozytywnie na cały proces.

Dlaczego dziecko boi się nocnika ?

W nauce nocnikowania może nastąpić sytuacja, kiedy to dziecko boi się nocnika. Jest to absolutnie normalne i często spotykane. Wynika to z nieznajomości i wyjścia ze strefy komfortu. Pamiętajmy, że dziecko z początku nie wie, czym jest nocnik, a wszystko, co nowe może powodować wątpliwości. Dlatego właśnie tak ważne jest powolne oswajanie z nocnikiem i dobranie odpowiedniej metody do tego, czego nasze dziecko oczekuje. Fajnym pomysłem na oswojenie z nocnikiem są różnego rodzaju gadżety jak naklejki z postaciami z bajek naklejane na nocnik, czy muzyka puszczana przy próbach siadania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *