XXI wiek jest okresem rozwoju technologicznego. Praktycznie każda osoba posiada dziś własny telefon oraz komputer. Dotyczy to nie tylko dorosłych, ale również i małych dzieci oraz tych w wieku szkolnym. Dostęp do tych urządzeń od najmłodszych lat może prowadzić do fatalnych skutków w przyszłości i warto o tym wiedzieć.
Rozwój i szkoła
Nadmierne użytkowanie sprzętu elektronicznego sprawia, że dziecko ma znacznie większą szansę na uzależnienie się w przyszłości. Pierwsze efekty uzależnienia widać nawet przed samym przystąpieniem dziecka do szkoły. Dziecko uzależniające się jest coraz bardziej zatracone w wirtualnej rzeczywistości, co sprawia, że nie dostrzega bliskich osób. To również stwarza problem izolacji dziecka. Młoda osoba woli spędzać czas w samotności, bez kontaktu z rówieśnikami. Sprawia to, że w przyszłości przełoży się to na problemy w kontaktach z innymi oraz nieśmiałość.
Jeśli zaś chodzi o samą szkołę to dziecko uzależnione od sprzętu będzie starało się korzystać z niego nawet w szkole. Przełoży się to z pewnością na gorsze skupienie podczas lekcji, co wiąże się ze znacznie słabszymi ocenami oraz wiedzą. Po szkole dziecko także nie skupia się na odrabianiu prac domowych. Wraz z biegiem czasu wyniki w nauce będą coraz gorsze. Znacznie większe problemy będą pojawiać się w kolejnych klasach, gdzie braki w wiedzy wyjdą dopiero wtedy.
Nadwaga oraz brak aktywności fizycznej
Braki wynikające z nadmiernego korzystania ze sprzętu elektronicznego wiążą się nie tylko z niedostatkiem wiedzy, ale także i z problemami na tle fizycznym. Oczywiście nie jest to regułą, jednakże prawdopodobieństwo wystąpienia schorzeń jest większe. Głównymi problemami jest nadwaga, która może przerodzić się w otyłość, co skutkuje takimi chorobami jak cukrzyca czy nadciśnienie.
Naturalnym jest, że dziecko spędzające od małego większość czasu na komputerze czy telefonie będzie posiadać mniej ruchu. Same zdolności ruchowe także ulegają pogorszeniu. Sprawia to, że już starsze dziecko może mieć problemy z nadwagą. To także presja ze strony rówieśników, którzy z pewnością będą wyśmiewać taką osobę. W końcu są to tylko dzieci. W rezultacie młody osobnik będzie mieć gorszy humor, samopoczucie oraz będzie chodzić przygnębione. Może doprowadzić to do depresji oraz zaniżonej samooceny.
Podsumowanie
Reasumując, zanim damy dziecku do dyspozycji telefon czy komputer warto zastanowić się nad skutkami długofalowymi. Może to wiązać się z wieloma chorobami zarówno na tle fizycznym, jak i psychicznym. Oczywiście, korzystanie raz na jakiś czas nie zaszkodzi, jednak codzienne używanie sprzętu powinno rodzicom dać do myślenia.