Obawy młodych rodziców

Obawy młodych rodziców

Narodziny dziecka, zwłaszcza pierwszego to dla każdej młodej pary wyjątkowa chwila w ich życiu.  Jednak rodzicielstwo może okazać się bardzo trudne. Często w zderzeniu z rzeczywistością wszelkie poczynione niegdyś plany zawodzą, gdyż bycie rodzicem okazuje się o wiele bardziej skomplikowane niż w najśmielszych oczekiwaniach. Bycie rodzicem może przysporzyć wiele radości, jednak również wiele kłopotów.

Dla młodych rodziców pierwsze miesiące od narodzin dziecka to pełen stresu, wyrzeczeń i problemów okres. Wielu rodziców jeszcze w czasie ciąży ma mnóstwo obaw związanych z macierzyństwem i wychowaniem dziecka.

Obawy są normalne

Młode kobiety jeszcze przed narodzinami dziecka nachodzą liczne obawy dotyczące tego co się stanie po narodzinach dziecka. Kobieta zadaje sobie wiele pytań, zastanawia się czy da sobie radę jako matka. Obawy te są uzasadnione i nie można ich uniknąć. Nowa sytuacja w życiu, jak pojawienie się nowego członka rodziny to duża zmiana, która wywołuje u rodziców niepokój. Warto być opanowanym i się nie przejmować za bardzo, gdyż jednak wszyscy rodzice jakoś sobie radzą. Dobrze jest myśleć pozytywnie i planować to, co zamierzamy robić po narodzinach dziecka.

Delikatność dziecka

Popularną obaw wśród nowych mam jest obawa o to, że dziecko jest bardzo małe, słabe i kruche. Młode mamy na każdym kroku boją się aby nie uszkodzić dziecka w czasie kąpieli, czy w czasie podnoszenia. Są to obawy przesadzone, ponieważ dziecko jest delikatne, jednak nie aż tak, żeby nie móc go swobodnie przenosić, czy kąpać. Wystarczy zachować podstawową ostrożność.

Płacz dziecka

Kolejna obawa młodych matek związana jest z płaczem dziecka. Zastanawiają się one z jakiego powodu dziecko może płakać. Noworodek nie jest w stanie powiedzieć o co mu chodzi, więc wszelkie niedogodności wyraża płaczem. Po pewnym czasie mama przyzwyczaja się i już wie co dziecko potrzebuje w danej chwili.

Choroby

Kolejną częstą obawą rodziców są choroby, które mogą dotknąć dziecka. Wiele jest chorób i dolegliwości, na które może zapaść dziecko, jednak najczęściej może to być głównie katar, kaszel, gorączka. Są to dolegliwości, które nie przysporzą większych problemów, nie należy się przesadnie ich bać.

Ciąża, jak i narodziny dziecka to trudny okres w życiu młodych rodziców. Dobrze jest się do niego przygotować. W tym celu warto sięgnąć po kilka poradników dla młodych rodziców, których na rynku jest sporo. Wiele jest także materiałów w internecie, które mogą pomóc. Dodatkowo warto wspierać się radami i opiniami znajomych, którzy już od dawna są rodzicami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *