Wyprawka dla noworodka i mamy do szpitala od A do Z

Wyprawka dla noworodka i mamy do szpitala od A do Z

Wyprawka to pierwsze poważne wyzwanie dla przyszłych rodziców. Około siódmego miesiąca ciąży warto zacząć kompletować torbę do szpitala, aby móc bezstresowo spędzić pierwsze dni  z nowym członkiem rodziny. Co jednak powinna zawierać idealnie skompletowana wyprawka? Bez jakich rzeczy nie można się obejść, a których prawdopodobnie nigdy nie użyjemy? Zanim wpadniemy więc w szał dziecięcych zakupów, warto przygotować listę niezbędnych rzeczy dla mamy i maleństwa.

Must-have, czyli artykuły pierwszej potrzeby w szpitalu

Pakując torbę do szpitala, przyszła mama powinna wyposażyć się nie tylko w ubranka i artykuły dla dziecka, ale też dla siebie. Podstawowe minimum to wygodna koszula do porodu i kilka koszul do karmienia na zmianę oraz wygodny biustonosz do karmienia z odpinanymi miseczkami, w którym szybko i wygodnie można nakarmić dziecko. Niezależnie od tego, czy poród odbędzie się naturalnie, czy przez cesarskie cięcie, należy zaopatrzyć się w kilka opakowań podkładów poporodowych oraz bieliznę poporodową.

Przed zakupami dla dziecka warto skontaktować się ze szpitalem i dowiedzieć się, co należy ze sobą zabrać na czas pobytu po porodzie. Każdy szpital ma swoje wytyczne, w niektórych placówkach mogą być wymagane jedynie ubranka, a w niektórych lista niezbędnych artykułów dla dziecka może być zdecydowanie dłuższa. Najlepiej przygotować pieluszki jednorazowe w odpowiednim rozmiarze, podkłady do przewijania, ręcznik, kosmetyki do kąpieli, pieluszki tetrowe, które są bardzo wygodne podczas karmienia dziecka, miły w dotyku kocyk i na wszelki wypadek – butelki do karmienia. Czasem zdarza się bowiem, że nawet pomimo ogromnych chęci, mama nie jest w stanie sama karmić noworodka i dobrej jakości butelki do karmienia mogą się przydać. Często młode mamy mają obawy przed noszeniem noworodka, z uwagi na giętkie ciało i konieczność podtrzymywania główki. Idealnym rozwiązaniem jest zakup sztywnego rożka, w którym można nosić i karmić dziecko. Otulony rożkiem noworodek szybciej zaśnie, a mama będzie mogła pewniej trzymać go w ramionach.

Jakie ubranka dla dziecka przygotować?

Kompletując ubranka, warto wziąć pod uwagę porę roku. W szpitalnych salach co prawda panuje wysoka temperatura, jednak na korytarzu, czy przy wypisie do domu, dziecko należy odpowiednio ubrać, aby się nie przeziębiło. Zawsze też warto mieć pod ręką kilka wygodnych śpioszków, body i kaftaniki na zmianę. W przypadku wypisu zimą, niezbędny jest ciepły kombinezon, rękawiczki i czapka. Tak wyposażona mama z pewnością będzie miała pod ręką wszystkie niezbędne artykuły i będzie mogła skupić się na opiece nad noworodkiem przez tych kilka pierwszych wspólnych dni.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *