Odżywianie przedszkolaka – jakie podawać śniadanie?

Odżywianie przedszkolaka – jakie podawać śniadanie?

Zdrowe odżywianie to ostatnio niezwykle popularny temat. Wszędzie, gdzie to tylko możliwe widzimy objawy trendu na bycie fit. Nie tylko w mediach społecznościowych, ale również w tych mainstreamowych widzimy reklamy i zachęty do kupowania produktów zdrowych, bio, eko bez glutenu, laktozy i innych potencjalnie szkodliwych składników. Trzeba przyznać, że nie zawsze jest to dobre i pomimo tego, że idea jest szczytna, to ślepe podążanie za nią może pójść za daleko. Warto jednak zwrócić większą uwagę na to, co jemy my i nasze pociechy, a w szczególności, jak wygląda ich śniadanie. Odżywianie przedszkolaka to ważny temat i dziś postaramy się przemycić Wam trochę pomysłów i przemyśleń w tej kwestii!

Jakie składniki odżywcze są najważniejsze dla dziecka w wieku przedszkolnym?

Temat żywienia dzieci w wieku przedszkolnym rozpoczynamy od wymienienia składników odżywczych, których w dobrej diecie zabraknąć nie może. Aby odżywianie przedszkolaka było właściwe i dobre dla zdrowia, posiłki, które dziecko przyjmuje, muszą zawierać odpowiednią ilość białka, witamin, węglowodanów i tłuszczów. Do tego dochodzi utrzymywanie optymalnego poziomu nawodnienia. Gdzie znaleźć tego typu składniki? Czytajcie dalej!

Jak przygotowywać śniadanie dla przedszkolaka?

Skoro wiecie już, czego należy dostarczyć przedszkolakowi w posiłku, przyjrzyjmy się żywności, która może nam to umożliwić.

  • Tłuszcze – najlepiej podawać je w postaci masła i tranu.
  • Węglowodany – ten składnik łatwo jest przemycić do śniadania wraz z owocami i mlekiem.
  • Białko – tutaj mamy do wyboru dwa źródła zwierzęce i roślinne. Pod to pierwsze podlegają takie produkty jak mięso, jajka czy mleko, a pod te drugie produkty zbożowe, czy np. groszek.
  • Witaminy – to już nieco bardziej skomplikowane zagadnienie. Witaminy A i B2 i D znajdziemy w jajkach i mleku, B1 z kolei w bułkach zbożowych czy płatkach. Witaminę C znajdziemy oczywiście w owocach, ale ważne jest to, by nie były to owoce suszone – one takowej nie zawierają!

Problem z niejedzącym przedszkolakiem

Wiecie już co i gdzie się znajduje, jeżeli chodzi o składniki odżywcze. Niestety problem może pojawić się nie w samym jedzeniu, a tym, że dziecko nie chce go spożywać. Zjawisko niejadków jest bardzo częste, szczególnie wśród dzieci małych w tym przedszkolaków. Co robić, by dziecko chciało jeść? Przede wszystkim nie należy zmuszać malucha do jedzenia. To tylko pogorszy sprawę, a rodzice często nie zdają sobie z tego sprawy. Odżywianie przedszkolaka musi być dobrowolne, na pewno wymuszenie tu nic nie wskóra, a jedynie pogłębi problem. Kolejną przyczyną braku apetytu mogą być za duże porcje – kolejny popularny błąd rodziców. Nie nakładajmy całej góry jedzenie dziecku jeżeli wiemy, że i tak tego nie zje. Ilość jedzenia na talerzu może zniechęcić dziecko do jedzenia już na starcie, a potem jeszcze bardziej, gdy okaże się, że pomimo kilku minut jedzenia talerz nadal pozostaje pełny. Na sam koniec warto zadbać o w miarę różnorodne posiłki. Dzieci nie lubią nudy i monotonii, szczególnie na talerzu dlatego postarajmy się przygotowywać różne potrawy, w różnych, ciekawych wariantach tak, aby zachęcić przedszkolaka do jedzenia.Odżywianie przedszkolaka

Jaka dieta dla otyłego przedszkolaka?

A jak dostosować odżywiania przedszkolaka do sytuacji odwrotnej, czyli takiej, w którą dziecko ma problem z nadwagą? Zdecydowanie warto wtedy ograniczyć kaloryczność posiłków i w miarę możliwości odstawić słodycze i napoje gazowane. Należy jednak zrobić to razem z dzieckiem tak, aby z jednej strony czuło ono wsparcie rodziny a z drugiej nie męczyło się widokiem rodzeństwa zjadającego czekolady czy chipsów. Kolejną wskazówką na odchudzanie przedszkolaka są mniejsze, ale częstsze posiłki najlepiej 5 razy dziennie. Tym sposobem dziecko po posiłku nie będzie czuło się ciężko, a częstotliwość posiłków sprawi, że przedszkolak nie będzie chodził głodny. Na sam koniec trzeba powiedzieć stanowcze nie jedzeniu przed snem i podjadaniu między posiłkami – to dwa małe, ale kluczowe zjawiska mające wpływ na zaburzenie wagi ciała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *