Sposób na jesienną pluchę? Odwiedź z dzieckiem… bibliotekę!

Sposób na jesienną pluchę? Odwiedź z dzieckiem… bibliotekę!

Wiele rodziców już drży na myśl o nadchodzącej jesieni, deszczowych popołudniach i mokrych, pełnych błota placach zabaw. Kiedy pada, dzieci się nudzą – to nie tylko fragment znanej piosenki dla dzieci, ale najszczersza prawda. Zwłaszcza jeśli muszą spędzać czas w domu, wśród tych samych zabawek i książek, bez towarzystwa innych dzieci. Często oferowane zajęcia popołudniowe dla dzieci wiążą się z dużym kosztem, wymagają regularnego uczęszczania lub dojazdu na drugi koniec miasta. Rodzicom brak czasu, pieniędzy, a dzieci i tak szybko się zniechęcają i odmawiają uczestnictwa. Czy zatem jest jakieś dobre, sprawdzone i tanie rozwiązanie, które przypadnie do gustu i dzieciom i rodzicom? Tak, biblioteka!

Biblioteka to miejsce dla każdego. Dla Twojego dziecka też.

Myślisz sobie, o nie, ono jest za głośne, niszczy książki, nie potrafi o nie zadbać, nie zachowuje ciszy i jest za male, by mogło mieć swoją własną kartę biblioteczną! Nieprawda. Wybierz się z maluchem do najbliższej biblioteki i zobacz, jak bardzo zmieniły się te miejsca przez ostatnich kilka lat. Niektóre z nich posiadają nawet oddziały stworzone specjalnie dla dzieci. Posiadają szeroki wybór literatury dla dzieci w każdym wieku, nawet dla zupełnych maluszków. Jeśli martwisz się, że twoja pociecha wyrwie kartkę, wypożycz dziecku książki o twardych, tekturowych stronach, przeznaczonych dla najmłodszych dzieci. Poza tym w zbiorach biblioteki często znaleźć można książki-zabawki. Miłą lekturę można urozmaicić zabawą i śmiechem.

Biblioteka, w której nigdy się nie nudzisz

Poza tym biblioteki od dawna przestały być miejscem, w których się tylko wypożycza i oddaje książki. Przejęły funkcje domów kultury i często to właśnie w bibliotekach znaleźć można niezwykle bogatą ofertę zajęć dla dzieci. Biblioteki organizują spotkania z autorami książek dla dzieci, maratony czytania, konkursy, zabawy i gry w czasie ferii, wakacji, a nawet w weekendy. Głośne czytanie, bale karnawałowe, turnieje w planszówki to tylko nieliczne z atrakcji, które można znaleźć w bibliotece.

Dobre nawyki od małego

W badaniach dotyczących czytelnictwa Polacy co roku wypadają coraz gorzej. Zapomina się jak istotne jest czytanie książek, jak wpływa na koncentrację, jak poszerza słownictwo, rozwija wyobraźnię i buduje wewnętrzny świat człowieka. Odwiedzanie biblioteki z dzieckiem, czytanie mu książeczek, spędzanie czasu w bibliotece na zabawie, lekturze, rozmowie z innymi o książkach to dawanie dobrego przykładu, zaszczepianie nie tylko dobrych nawyków, ale także z miłości do książek i literatury. To wielka inwestycja w przyszłość naszego dziecka, jego inteligencję i rozwój.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *