To czy ciąża przebiegnie pomyślnie, czy płód prawidłowo będzie się rozwijać i czy w przyszłości nie będzie miał problemów ze zdrowiem, w dużej mierze zależy od zbilansowanej diety. Dieta mamy ma ogromny wpływ na dziecko, dlatego tak ważne jest to, aby trzymać się zasad zdrowego żywienia. Nie ma mowy o przejadaniu się, czas na zdrowe posiłki, bogate w składniki odżywcze i kwas foliowy. A to wszystko regularnie i bez oszukiwania!
Jaka dieta w ciąży?
Na pytanie o to, jaką dietę powinno się stosować w ciąży, odpowiedź jest tylko jednak: zdrową. Nie ma tu miejsca na eksperymenty i próbowanie nowych rozwiązań. Należy zadbać o to, aby zarówno matka, jak i dziecko otrzymywali w tym wyjątkowym czasie dokładnie to, czego potrzebują. Dlatego tak ważne jest zadbanie o odpowiednie żywienie i dostarczanie organizmowi posiłków na czas.
Żywienie w ciąży czego unikać?
Lista produktów niezalecanych w ciąży jest długa i warto się z nią zapoznać. Całość z pewnością znajdziecie w internecie lub na wizycie u lekarza specjalisty. Jednym z produktów, których należy unikać jak ognia, są produkty krwiste i niedopieczone/niedogotowane. Spożywanie ich to wręcz proszenie się o zakażenie pokarmowe. Jedną z rzeczy bardziej oczywistych jest alkohol. Picie w ciąży to skrajna nieodpowiedzialność mogąca prowadzić do wielu nieprawidłowości zagrażających życiu i zdrowiu dziecka, a także matki. Ostatnim składnikiem, na który należy zwrócić uwagę, jest cukier, którego pełno w wielu produktach codziennego użytku. Jak podaje WHO, tylko 10% energii z diety powinno pochodzić z cukru, dlatego należy uważać, aby ograniczyć jego spożycie do bezpiecznego poziomu.
Zadbaj o nawodnienie
Jedną z podstawowych kwestii, o które musimy zadbać ciężarna kobieta jest odpowiednie nawodnienie. Mówiąc o nawodnieniu, zaleca się picie jak największej ilości wody źródlanej. To właśnie woda stanowi blisko 70% masy naszego ciała, dlatego nic dziwnego, że to od niej zależy prawidłowe jego funkcjonowanie. Organizm potrzebuje wody do wykonywania swoich podstawowych czynności, dlatego odwodnienie jest dla nas takie groźne. Zacząć może się od zaparć, a skończyć na poważnym zapaleniu lub co gorsza kamienicy.
Jesz za dwoje? To niedobrze!
Ostatnią kwestią, jaką chcielibyśmy poruszyć, jest popularny mit mówiący o tym, że w ciąży je się za dwoje. Nic bardziej mylnego! Ilość dostarczanego pokarmu powinna pokrywać się z zapotrzebowaniem na składniki odżywcze, które wcale nie stanowi 200% zwyczajowej “dawki”. Odpowiednie porcje zjadane w regularnych odstępach czasu to klucz od prawidłowego wzrostu dziecka. Należy pamiętać, że im dalszy etap ciąży, tym większe zapotrzebowanie.