Najczęściej popełniane błędy wychowawcze

Najczęściej popełniane błędy wychowawcze

Każdy z nas chce jak najlepszej przyszłości dla swojego dziecka. Już od najmłodszych lat pielęgnujemy w naszych pociechach pasję do nauki, poznawania świata, obdarowujemy drogimi prezentami oraz uczymy, że w życiu liczą się także uczucia drugiego człowieka. Niestety, niektóre zachowania mogą zdecydowanie zaszkodzić dziecku. Nie zawsze popełniane są one z złej wierze, często wierzymy, że chronimy dziecko przed najgorszym, lecz tak naprawdę przeszkadzamy w realizacji jego marzeń i dalszym rozwoju. W artykule zostaną podane oraz dokładniej opisane przykłady takich zachowań oraz konsekwencje z nich wynikające.

Nagminne obdarowywanie prezentami

Pierwszym przykładem nieodpowiedniego postępowania rodziców wobec dziecka jest nadmierne obdarowywanie prezentami. Nie ma nic w tym złego, że rodzic od czasu do czasu w zamian za dobrą ocenę kupi dziecku zabawkę czy da większe kieszonkowe. Prezenty dawane z głową i z umiarem mogą być motywacją do ciężkiej pracy oraz osiągania lepszych wyników w nauce. Należy jednak pamiętać, że zawsze są dwie strony medalu. Dziecko, które od najmłodszych lat obdarowywane jest prezentami może w dorosłym życiu mieć problemy z docenieniem wartości ciężkiej pracy i pieniądza. Wynika to z tego, że całe życie dostawało prezenty często pod byle pretekstem. Bardzo ważne jest także, aby pamiętać, że nawet najdroższa, najlepsza zabawka czy telefon komórkowy nie zastąpi zabawy z rodzicem. Często, gdy nasze dziecko jest smutne kupujemy mu nowe gadżety. Prawda jest jednak taka, że nasza latorośl może jednak potrzebować tego, abyśmy więcej czasu poświęcali na zabawę z nią i wspólne spędzanie czasu niż na pracę. Może więc warto czasami wziąć jeden dzień wolnego i spędzić go tylko i wyłącznie ze swoją pociechą?

Wyręczanie w codziennych czynnościach

          Kolejną kwestią jest wyręczanie dzieci we wszystkich możliwych czynnościach. To zrozumiałe, że czasami trzeba w przeciągu godziny wysprzątać całe mieszkanie bądź pomóc dziecku w wykonaniu jakieś czynności. Jesteśmy przecież rodzicami i musimy pokazać, jak wykonać każdą czynność. Należy  jednak pamiętać, aby pomaganie nie przerodziło się w wyręczanie.W przeciwnym razie nasze dziecko może mieć problemy z odnalezieniem się w dorosłym życiu, gdzie trzeba samemu posprzątać mieszkanie, zarobić na własne utrzymanie, ponieważ mamusia i tatuś już niestety, ale nie pomogą.

Nadmierna troska o dziecko

Naturalnym zjawiskiem jest to, że boimy się o swoje pociechy. Nic dziwnego, w końcu jesteśmy rodzicami i nie chcemy, aby coś złego się im przytrafiło. Nie można jednak też przesadzać i nagminnie uzewnętrzniać swoje obawy przy dziecku. Robiąc to, hamujemy w nim  ciekawość świata, zabijamy chęć do nauki nowych rzeczy.  Poza tym jak dziecko czegoś doświadczy wtedy lepiej zrozumie, że są rzeczy, których po prostu nie można robić. Warto więc pozwolić dziecku na odrobinę swobody.

Narzucanie własnej woli

Każdy rodzic chce, aby jego dziecko wykonywało konkretny, dobry zawód, który daje duże możliwości zarobkowe . Niektórzy rodzice jednak stawiają zbyt wysoką poprzeczkę i wymuszają na dziecku presję osiągania sukcesów w każdej dziedzinie życia. Często wiąże się to z  ich niespełnionymi ambicjami.. Należy jednak pamiętać, że ciągłe zmuszanie dziecka do bycia najlepszym w każdej dziedzinie w większości przypadków ma fatalne skutki. Nierzadko dochodzi z tego powodu do samookaleczeń i samobójstw wśród dzieci i młodzieży.  Bardzo ważne jest uświadomienie sobie, że nasze dziecko może mieć inne plany na przyszłość niż my.

Porównywanie do rówieśników

Kolejną kwestią jest porównywanie swojej pociechy do jej  rówieśników. Często słyszymy, że syn sąsiada jest świetny z matematyki a córka znajomej z pracy pięknie gra na pianinie i  porównujemy swojego miłośnika deskorolki, który do domu przynosi oceny dostateczne. Co gorsza mówimy wprost, że nie jesteśmy dumni z osiągnięć naszego dziecka, ponieważ chcielibyśmy, aby dobrze zdało maturę i zdobyło konkretny zawód. Tak absolutnie nie wolno robić. Mówiąc naszemu dziecku, że  inni są lepsi od niego zaburzamy jego pewność siebie. Powinniśmy pamiętać, że każdy człowiek jest inny. To,że córka pani Krysi ładnie interesuje się chemią nie oznacza, że nasze dziecko też musi przejawiać takie zainteresowania. Trzeba zrozumieć, że nasza latorośl może sukcesy osiągać w innych dziedzinach niż nauka.

Zbyt szybkie reakcje

Ostatnią kwestią jest zbyt szybka reakcja na niektóre sprawy. Gdy tylko zauważymy, że nasze dzieci kłócą się między sobą bądź następuje  ostra wymiana zdań z rówieśnikami bądź stanie się coś innego  na przykład trudności w odrobieniu pracy domowej już zrywamy się na równe nogi i wkraczamy do akcji. To jest wielki błąd. Czasami trzeba dać dziecku więcej czasu na przemyślenie danej kwestii bądź bacznie obserwować przebieg kłótni, dopiero po pewnym czasie, gdy sprawy zaczną przybiegać naprawdę niekorzystny bieg wkroczyć do akcji. Uczy to cierpliwości oraz samodzielności. Dziecko nabiera bowiem świadomości, ze nie zawsze rodzic będzie mógł mu pomóc w trudnej sytuacji.

Czas na krótkie podsumowanie

Opisane  powyżej błędy wychowawcze są idealnymi przykładami zachowań, które mogą zaszkodzić zarówno rodzicom jak i dziecku. Popełnia je każdy z nas. Najważniejsze to w porę je wyeliminować, aby w przyszłości nasze dziecko nie stało się osobą roszczeniową bądź zupełnie niezdolną do samodzielnej egzystencji w otaczającym świecie.

1 thought on “Najczęściej popełniane błędy wychowawcze”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *