Prywatność malucha

Prywatność malucha

 

Niemal każda mama od pierwszej chwili kiedy ujrzy swoją pociechę jest zauroczona malutkimi oczkami i delikatną skórą. Kocha swoje dziecko najmocniej na świecie i zrobiłaby wszystko dla jego dobra. Każdego dnia wspiera malucha w pokonywaniu trudności oraz dopinguje przy małych sukcesach. Czasem jednak skupiając się na zdrowiu i komforcie dziecka zaniedbujemy prywatność malucha. Z myślą o dobru dziecka skupiamy się na celu nie biorąc pod uwagę innych możliwości. Koncentrując się na dziecku zapominamy, że wokół mogą być inni ludzie, którym nasze czynności mogą przeszkadzać. Opieka nad dzieckiem jest bardzo ważna, jednak pamiętajmy, że nie tylko nasz maluch istnieje na świecie i warto wziąć pod uwagę też inne możliwości.

Prywatność malucha w sieci

Radość z posiadania dziecka oraz każdego jego sukcesu często jest tak ogromna, że chciałoby się podzielić tym z całym światem. Widzieć pierwszy uśmiech, pierwszy kroczek, usłyszeć pierwsze słowo. Są to chwile których się nie zapomina. Dla rodziców każde małe osiągnięcie ich dziecka jest czymś niezwykłym. Dlatego często takie chwile starają się umieszczać na zdjęciach czy nagraniach. Jest to w zupełności naturalne, ponieważ każdy opiekun chce mieć pamiątkę z tych pierwszych, niepowtarzalnych chwil. Jednak tworząc te wszystkie pamiątki nie zapominajmy, że są one najważniejsze głównie dla nas. Nie trzeba dzielić się nimi w sieci. Prywatność malucha w internecie jest szczególnie ważna. Wrzucając setki zdjęć dla like’ów i możliwości pochwalenia się możemy skrzywdzić nasze dziecko. Pomijając fakt wstydu, który może odczuć nasza pociecha kiedy podrośnie, jest to bardzo niebezpieczne. Z internetu korzysta wielu ludzi, a nie wszyscy mają dobre zamiary. Prywatność malucha, to coś co powinniśmy szanować od pierwszych dni życia.

Intymność dziecka

Jest gorący, letni dzień więc pakujemy torby (i jeszcze więcej toreb) i jedziemy na plażę! Rozkładamy parawan z parasolem lub namiot i wypoczywamy. Jednak maluch woli pobiegać po plaży, pochodzić przy brzegu wody. Tam również powinniśmy być świadomi prywatności swojego dziecka. Mimo, że nasza pociecha z radością biegałaby z gołą pupą po plaży, nie jest to dobry pomysł. Pierwsza kwestia to piasek który podczas siadania czy leżenia mógłby dostać się tam gdzie nie powinien i wyrządzić wiele bólu i płaczu. Drugą równie ważną kwestią jest otoczenie. I nie chodzi tu o krzywe spojrzenia innych rodziców, ale o bezpieczeństwo Twojego dziecka. Tak jak w internecie również na plaży można spotkać osoby o złych zamiarach. Nie jesteś w stanie poznać po ludziach, kto może mieć jakie myśli w głowie. Czy warto ryzykować zdrowiem i życiem dziecka dla kilku godzin zabawy?

Miejsca publiczne

Warto również wspomnieć o pielęgnacji niemowląt w miejscach publicznych bo jest to dość kontrowersyjny temat. W miastach jest wiele miejsc w których możemy zadbać o czystość i komfort naszego dziecka, jednak zdarzają się sytuacje kiedy trzeba to zrobić już. Jednak podczas jazdy komunikacją miejską jest to znacznie utrudnione. Jedynym wyjściem jest opuszczenie pojazdu na najbliższym przystanku i znalezienie odpowiedniego miejsca. Jeżeli nie ma w pobliżu sklepów czy toalet publicznych, dobrze jest znaleźć ustronne miejsce i tam szybko przebrać malucha. W żadnym wypadku nie ma możliwości przebierania dzieci w środkach komunikacji. Przede wszystkim chodzi o bezpieczeństwo. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć kiedy akurat kierowca ostrzej zahamuje i może się wydarzyć tragedia gorsza od odparzonej pupy. Pamiętajmy również o współpasażerach. którzy również mają prawo jechać komfortowo i bez powalających zapachów. W każdym innym miejscu przeważnie mamy możliwość skorzystania z toalet, a jeśli nie to również powinniśmy znaleźć miejsce bez gapiów.

Karmienie piersią

Kolejny z tematów, dzięki któremu potrafi wybuchnąć ostra wymiana zdań. Wszyscy wiemy jedno – dziecko
musi jeść. Nie zaraz, nie za chwilę, nie jak wrócimy do domu. Musi teraz. Jednak w tym przypadku nie chodzi
tylko o prywatność naszego dziecka, ale również kobiet. Niektóre Panie nie mają problemu z tym
żeby karmić malucha w miejscu publicznym, jednak warto robić unikając niepotrzebnych spojrzeń. Jeżeli
dziecko domaga się piersi znajdźmy ustronne miejsce (w niektórych restauracjach czy kawiarniach są
wyznaczone sale) i okryjmy wierzch piersi chustką czy kocykiem. W ten sposób unikniemy nieprzyjemnych
komentarzy i spojrzeń, a dziecko w spokoju zaspokoi głód.

 

Prywatność malucha to bardzo ważna kwestia zarówno dla jego bezpieczeństwa jak i jego własnego
samopoczucia. Wiemy oczywiście, że niemowlęta nie zwracają uwagi na to gdzie są przebierane czy jakie
zdjęcia są dodawane do sieci, jednak za kilka lat może to sprawić im wiele kłopotów. Dzieci to mali ludzie, którym tak jak każdemu dorosłemu należy się odrobina prywatności.

 

Sprawdź również jakie są najczęstsze błędy w wychowaniu popełniane przez rodziców:

https://www.erodzic.pl/najczesciej-popelniane-bledy-wychowawcze/

2 thoughts on “Prywatność malucha”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *